czwartek, 26 czerwca 2008

Kryzys medalowy

Tzw artykuły medalowe w Wikipedii, to takie które mają być najlepsze z najlepszych i spełniać wszelkie zasady i zalecenia, co jest ostatnio niemal niewykonalne, gdyż liczba, objętość i złożoność tych zasad i zaleceń jest równa mniej więcej 500 stronicowemu, 3-tomowego podręcznikowi do chemii fizycznej, z którego się kiedyś uczyłem na III roku studiów. W dodatku te zasady i zalecenia ciągle ewoluują, więc artykuły, którym kiedyś przyznano medal mogą go mieć w każdej chwili odebrany.

Artykuły na medal dostają tenże po głosowaniu i dyskusji, która trwa miesiąc. Największą nagrodą dla autorów tych artykułów jest to, że trafiają one na stronę główną Wikipedii.

Na początku działania tego mechanizmu było tak, że artykuły medalowe trafiały na główną wg widzi mi się wikipedystów. Po prostu jak ktoś uznał, że jeden wisi już za długo do wstawiał następny wg. własnego wyboru.

Potem trzeba było wprowadzić w tym pewien porządek i medalowe trafiały na główną raz w tygodniu wg takiego klucza, aby wszystkie dziedziny były mniej więcej równo reprezentowane. Gdy medalowych zrobiło się więcej były one zmieniane raz na trzy dni, a potem codziennie.

Tempo codzienne okazało się jednak zbyt szybkie - zwłaszcza ostatnio, gdyż liczba artykułów zgłoszonych do odebrania medalu i tych które mają szanse dostać medal jest niemal identyczna. Stąd od ładnych kilku miesięcy liczba medalowych oscyluje wokół 340 bez wyraźnych tendencji zwyżkowych, w związku z czym liczba tych, które jeszcze nie trafiły na główną stopniowo topnieje. Obecnie jest ich 27. 4 zgłoszone są do usunięcia, 11 do medalu, ale z tych 11 do medalu realną szansę na uzyskanie tego statusu mają obecnie też 4. A zatem artykułów na główną starczy jeszcze na 4 tygodnie po czym zrobi się problem co dalej?

Brak komentarzy: